Co to są hemoroidy i guzki krwawnicze? Skąd się biorą?

co to są hemoroidy i skąd się biorą?

Żylaki odbytu, często określane jako hemoroidy lub guzki krwawnicze, to nic innego, jak struktury naczyniowe, anatomicznie występujące w kanale odbytu. Ich obecność bardzo często przyczynia się jednak do występowania problemów, a niektóre z nich mogą być nie tylko krępujące, ale i bolesne. 

Co to są hemoroidy? Skąd się biorą u nas?

W powszechnej opinii, hemoroidy są dolegliwością charakterystyczną dla osób w podeszłym wieku, jednak nie należy tego traktować jak obowiązującą regułę. Żylaki odbytu mogą występować bez względu na wiek, a wpływ na to mogą mieć częste zbliżenia analne, często stosowane środki przeczyszczające, powracające biegunki, zaparcia, schorzenia wątroby, nadwaga, dieta uboga w błonnik, nadciśnienie wrotne czy występujące na miednicy guzy.

Różnice między rodzajem hemoroidów. Jakie typy rozróżniamy?

Każdy z wymienionych wyżej czynników powoduje poszerzenie żył odbytu, tworząc występujące podśluzówkowo hemoroidy. Ze względu na miejsce występowania, żylaki odbytu można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne.

 • W pierwszym z wymienionych przypadków, czyli typie wewnętrznym, powstają pod pokrywającą odbytnicę błoną śluzową. Z tego właśnie względu, ich rozwojowi nie towarzyszy ból (w błonie nie występuje unerwienie bólowe).
 • Hemoroidy zewnętrze objawiają się charakterystycznymi fałdami skórnymi, pojawiającymi się w okolicach odbytu. Bardzo często zdarza się, że pofałdowania, o których mowa, nazywa się hemoroidami, jednak jest to błąd – te stanowią jedynie pozostałość po zakrzepach, rozciągających skórę.

W wielu przypadkach, żylaki wewnętrzne i zewnętrzne występują równolegle. Zależnie od skali nasilenia problemu, żylaki wewnętrzne określane są w czterostopniowej skali. Najłagodniejsze są możliwe do zdiagnozowania tylko poprzez badanie anoskopowe, z kolei najcięższe mogą doprowadzić do wystąpienia obrzęków i martwicy.

Czym objawiają się guzki krwawnicze? Jak określić problem?

guzki krwawnicze

Osoby, które dotknął ten problem, zazwyczaj odczuwają wyraźny świąd i pieczenie odbytu. Podczas wypróżniania, często pojawia się krwawienie – krew może być widoczna na papierze toaletowym lub na stolcu. Do typowych objawów należy też ból, wskazujący na obecność zakrzepów w żylakach.

Celem określenia problemu, lekarz najpierw przeprowadza wywiad z chorym.

Następnym krokiem jest badanie odbytu. Jeżeli zajdzie podejrzenie występowania hemoroidów, przeprowadzone zostanie badanie endoskopowe. Podstawowym (i całkowicie bezbolesnym) jest anoskopia. Jeżeli jednym z objawów jest krwawienie z odbytu, konieczne będzie przeprowadzenie badania, które pozwoli wyeliminować inne, poważne dolegliwości, jak choćby nowotwór.

Służy temu rektoskopia lub sigmoidoskopia. U osób po 50 roku życia, lekarz przeprowadzi kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego, najczęściej wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Takie badanie może trwać nawet 45 minut. Wziernikowanie kanału odbytu jest krępującym i nieprzyjemnym badaniem, jednak pozwala ono bezbłędnie ocenić stopień rozwoju choroby.

7 Odpowiedzi do Co to są hemoroidy i guzki krwawnicze? Skąd się biorą?

 1. piotrek napisał(a):

  Czy jak mam właśnie takie krwawienia drobne to powiniennem udać się do lekarza, czy to normalne?

  • adam napisał(a):

   Krwawienia mogą się nasilać i zacząć zagrażać życiu, więc raczej należałoby się pofatygować do lekarza tak szybko jak to możliwe.

 2. marysia1199 napisał(a):

  Są jakieś domowe sposoby leczenia hemoroidów?

 3. piotrek_walcz napisał(a):

  Nie wiem, czy ma znaczenie jaki żel, ale ja stosowałem varosin forte max i bardzo szybko mi pomógł. Myślę, że warto go polecić i spróbować zastosować na problemy z hemoroidami. Zostawię też link do strony tego preparatu. https://varosinforte.pl/

  • justynka napisał(a):

   Ja też stosowałam ten Varosin Forte i potwierdzam skuteczność. Bardzo przyjemna ulga od objawów i po miesiącu stosowania hemoroidy już mi nie przeszkadzały ani przez chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *