Jak długo bolą hemoroidy? Garść informacji

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze i żylaki odbytu to bardzo wstydliwa i nieprzyjemna dolegliwość. Ich powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta. Niedostateczna ilość warzyw, owoców, błonnika i przyjmowanych płynów. Wszystko to powoduje zaparcia i zmusza jelita do wzmożonej pracy i rozciągania się w okolicach odbytu. Zazwyczaj nie wiemy o ich istnieniu dopóki się nie powiększą.

Objawy

Pierwszym objawem jest świąd odbytu, co często jest bagatelizowane. Następnie występuje uczucie tak zwanego niepełnego wypróżnienia. Dzieje się tak, ponieważ guzek wypełniony krwią zaczyna się przemieszczać i wypadać w okolicy odbytu. Na początek może chować się samoistnie. Później wymaga już stosowania odpowiednich metod. W ostatniej fazie guzek tkwi na zewnątrz odbytu, powodując ból.

Rodzaje hemoroidów

hemoroidy wewnętrzne – to naturalna struktura organizmu i znajduje się w błonie śluzowej kanału odbytnicy
hemoroidy zewnętrzne – to żyły pokryte przejściową błoną śluzową i są mniej elastyczne

Jak bolą hemoroidy wewnętrzne?

Głównym objawem jest wewnętrzne krwawienie. Krew zauważymy na papierze toaletowym. Hemoroid wewnętrzny nie wychodzi na zewnątrz odbytu. Podczas opróżnienia czujemy pieczenie, swędzenie i podrażnienie i dokuczliwy ból. Charakterystyczne jest też uczucie pełności w jelitach zaraz po wypróżnieniu. Pojawia się także dokuczliwy ból podczas odczuwania stolca Jak długo bolą hemoroidy wewnętrzne? Mogą boleć nawet przez kilka dni. Zależy to od przyjmowanych leków i zmiany trybu życia. Ból odczuwany przy tej przypadłości jest spowodowany zaawansowanym stanem zapalnym. Może prowadzić do zakrzepicy i innych poważnych powikłań. Ból spowodowany jest skurczem mięśni zwieraczy.

Tak naprawdę to, jak długo bolą hemoroidy wewnętrzne zależy od naszej reakcji na pierwsze objawy.

Powinniśmy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie maści, czopki, tabletki przeciwzapalne. Można również korzystać z maści i żeli o naturalnym składzie z wyciągu z kasztanowca. Warto także brać regularnie tabletki na żylaki. Działanie leków skupia się przede wszystkim na zmniejszeniu bólu i obrzęku a przede wszystkim na przyniesieniu ulgi. Najczęściej są to leki na bazie lidokainy i tribenozydu. Działają przez kilka godzin.

Leki na receptę posiadają ten sam skład jednak o większym stężeniu. Lidokaina koi przede wszystkim ból. Tribenozyd wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk i krwawienie.

Niektóre leki na hemoroidy, oprócz czopków, przeznaczone są do stosowania wewnętrznego i posiadają specjalny aplikator.

Gdy takie leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów można również posłużyć się metodą chirurgiczną i usunąć guzka. Może brzmi to strasznie ale odczuwany mobilizuje do podjęcia takiej właśnie decyzji. Sam zabieg jest bezbolesny ponieważ część odbytu, w której występuje guzek nie jest unerwiona. Niestety taki zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do powstania nowotworu dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *