Jak leczyć hemoroidy w czasie ciąży? Nie lekceważ problemu!

Hemoroidy u kobiet w ciąży pojawiają się znacznie częściej niż u innych osób. Ma to związek przede wszystkim ze zwiększającym się naciskiem na naczynia krwionośne z powodu ciężaru dziecka, a także często zmniejszeniem aktywności fizycznej, co osłabia pracę jelit i prowadzi do zaparć. Zwykle pierwszym sygnałem wskazującym na żylaki odbytu jest ból i swędzenie, a niekiedy też krwawienie. Chodź hemoroidy nie zagrażają życiu kobiety, ani dziecka, to na pewno są bardzo dokuczliwe i nieleczone mogą zwiększać się z każdym tygodniem ciąży. Poza tym, w przypadku zaniedbania żylaków odbytu, przy porodzie może dojść do pękania i mocnego krwawienia, a także wypadnięcia guzków z odbytnicy podczas próby parcia, co wiąże się na pewno z dyskomfortem dla pacjentki. Badania wskazują też, że przy kolejnej ciąży problem może być jeszcze większy. Podpowiadamy zatem jak leczyć hemoroidy w ciąży.

Naturalne sposoby na hemoroidy w ciąży

W przypadku powstania hemoroidów w czasie ciąży w pierwszej kolejności warto sięgnąć przede wszystkim po domowe, bezpieczne sposoby. Można na przykład chłodzić obolałe miejsce – kompres żelowy przyniesie ulgę i obkurczy rozciągnięte naczynia. Zamiast kompresu można też użyć woreczka bądź ręcznika z lodem. Zimno skutecznie uśmierzy ból, ale też zmniejszy krwawienie. Dobrze zadziała też zaparzona wcześniej torebka czarnej herbaty (tanina zawarta w czarnej herbacie ma właściwości ściągające i przeciwzapalne). Łagodząco i przeciwkrwotocznie działają również kąpiele z rumiankiem i korą dębu. Należy przygotować napar z ziół i wlać go do miski z letnią wodą, aby podmywać okolice odbytu. W aptece można kupić też gotowy płyn, ale trzeba upewnić się czy nie zawiera alkoholu, który będzie dodatkowo podrażniał żylaki odbytu, czy innych substancji szkodliwych dla kobiety w ciąży.

Maść na żylaki odbytu w ciąży

Jeżeli chodzi żylaki odbytu w ciąży maść czy inne leki trzeba stosować bardzo ostrożnie. Właściwie stosowanie wszystkich leków w ciąży powinno się konsultować z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać bezpieczną maść na hemoroidy w ciąży, która zmniejszy ból, uciążliwy świąd, zlikwiduje obrzęk i poprawi uszczelnienie naczyń. Należy pamiętać, że leki na hemoroidy są dozwolone do stosowania w ciąży tylko w określony przez lekarza sposób – na przykład niektórych maści nie można stosować w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze tylko w małych dawkach, podanych przez lekarza. Aplikowanie w ciąży czopków doodbytniczych również wymaga konsultacji z lekarzem.

Należy mieć na uwadze, że nie lecząc żylaków możemy doprowadzić do dalszego rozwoju choroby i nasilenia się dolegliwości, co w kolejnych miesiącach ciąży jest jeszcze bardziej prawdopodobne ze względu na zwiększający się ciężar ciała dziecka. Aby uniknąć skomplikowanego leczenia warto jak najwcześniej zacząć działać i szybko poczuć ulgę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *