Skąd się biorą hemoroidy? Przyczyny ich powstawania

Hemoroidy, rzadziej określane w potocznym języku guzkami krwawniczymi, to naturalny element budowy odbytu. Kształtem przypominają poduszki, wypełnione krwią, a ich zadaniem- we współpracy z mięśniami zwieracza- jest kontrolowanie wydalania kału. Dopiero nieprawidłowości pojawiające się w funkcjonowaniu tej struktury, prowadzą do problemów i charakterystycznych objawów. Impuls daje sygnał hemoroidom (impuls odczuwany jest przez człowieka jako parcie), do opróżnienia się z krwi, co jest ich naturalnym zadaniem wspomagającym wydalanie kału. Problem pojawia się wtedy, gdy guzki krwawnicze rozciągają się nadmiernie i nie mogą oddać całej w nich zawartej krwi. Zalegająca w hemoroidach krew prowadzi do stanów zapalnych guzków oraz tkanek odbytu, co znane jest pod nazwą choroby hemoroidalnej, czyli żylaków odbytu.

Hemoroidy – przyczyny

Powstawanie żylaków odbytu zależne jest od zróżnicowanych czynników wśród których wymienia się najczęściej: siedzący tryb życia oraz brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ powoduje to nieprawidłowości w krążeniu krwi, a tym samym zaburzenia ciśnienia w okolicach odbytu. Z tego powodu grupę ryzyka stanowią zawodowi kierowcy, pracownicy biurowi, informatycy czy pasjonaci jazdy konno. Badania wskazują, że nieprawidłowa dieta odgrywa duże znaczenie w rozwoju choroby hemoroidalnej. Przede wszystkim posiłki ubogie w błonnik i niedostarczające odpowiedniego nawodnienia, nie wspomagają perystaltyki jelit. To zmusza je do wzmożonej pracy, która skutkuje rozciągnięciem się błony śluzowej jelit.

Wiele badań wskazuje na predyspozycje genetyczne do dziedziczenia żylaków odbytu. Natomiast pewnym jest, że nieprawidłowe zachowania mogą przyspieszyć lub wywołać hemoroidy. W grupie ryzyka, oprócz osób preferujących lub zmuszonych do siedzącego trybu życia ze względu na pracę zawodową lub pasję, znajdują się też ludzie starsi, zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia. Przyczyną tego zjawiska jest obniżona zdolność perystaltyczna jelit, która zmusza je do zwiększonej pracy. Poza tym osoby otyłe, ludzie stosujący środki przeczyszczające, z problemami gastrycznymi (biegunki), pary uprawiające seks analny oraz pacjenci po operacjach odbytu.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to stosunkowo częste zjawisko. Ten okres w życiu kobiety, to czas wielkich zmian dla organizmu, w tym hormonalnych, które wpływają na powstawanie żylaków odbytu. Poza tym płód może uciskać układ żylny, co powoduje zaburzenia w pracy jelit, skutkujące hemoroidami. Jeśli te zaburzenia nie powstały w czasie trwania ciąży, istnieje jeszcze ryzyko, że na skutek silnego parcia podczas porodu guzki zwiększają swoją objętość.

Jak wyjaśniono wyżej, hemoroidy to naturalna struktura naszego organizmu, która może rozwinąć się w żylaki odbytu. Te stanowią już stan chorobowy. Od czego powstają hemoroidy, poza uwarunkowaniami genetycznymi, zależy w głównej mierze od sposobu życia jakie prowadzimy. Im zdrowsza, dieta i większa aktywność fizyczna, tym szanse na chorobę mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *