Dieta przy hemoroidach. Wszystko zaczyna się od talerza

 

dieta przy hemoroidach

Dbanie o właściwie skomponowany codzienny jadłospis jest ważnym aspektem w walce z hemoroidami, czyli żylakami odbytu, który pozwala złagodzić dokuczliwe objawy, jak również zapobiec nawrotom hemoroidów. Podpowiadamy jak powinna wyglądać dieta przy hemoroidach odbytu.

Menu strony:

Na jaką dietę przy hemoroidach odbytu się zdecydować, aby była najskuteczniejsza?

Dieta przy hemoroidach zewnętrznych powinna być przede wszystkim skupiona na zminimalizowaniu ryzyka zaparcia – zaparcia sprzyjają nasileniu się dolegliwości towarzyszącym żylakom odbytu i rozwojowi choroby. Zaparcia, zwłaszcza te długotrwałe, powodują zbyt mocne parcie, co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych. Przy twardym stolcu ryzyko poszerzenia naczyń w okolicach odbytu jest znacznie większe. A jeśli pojawią się hemoroidy i zaparcia dalej będą się utrzymywać, to dolegliwości bólowe związane z poszerzonymi naczyniami w okolicach odbytu będą jeszcze bardziej uciążliwe.


Odpowiednia dieta musi uwzględniać dużą ilość błonnika

Problemy z wypróżnieniem najczęściej występują z powodu zbyt małej ilości błonnika w diecie. Aby poprawić konsystencję stolca i uniknąć zaparć, jak również, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe przy wypróżnianiu, gdy pojawią się żylaki odbytu, należy zatem wprowadzić dietę bogatą w błonnik.

Jego odpowiednia ilość w pokarmach wpływa na łatwe przesuwanie się masy kałowej w świetle jelita, jak również zmiękcza kał, co ułatwia wypróżnianie. Zaleca się codziennie dostarczanie organizmowi błonnika pochodzącego z różnych źródeł w ilości 25-40 g.

Produkty z wysoką zawartością błonnika, na które warto zwrócić uwagę too m.in:

  • pieczywo razowe;
  • kasze;
  • płatki owsiane;
  • kiszonki, zwłaszcza kapusta kiszona;
  • buraki i warzywa strączkowe;
  • owoce takie jak gruszki, jabłka, śliwki, maliny, banany (najlepiej spożywać je na surowo).

Aby zapobiec zaburzeniom rytmu wypróżnień należy spożywać kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia o w miarę regularnych porach.

Picie wody a hemoroidy – dieta powinna ją uwzględniać!

woda a hemoroidy

Trzeba pamiętać, że nawet najlepsza dieta może nie przynieść pożądanego efektu jeśli zapomnimy o dostarczeniu organizmowi właściwej ilości płynów. Zalecane jest picie nawet dwóch litrów wody dziennie, co jest szczególnie ważne przy hemoroidach. Dzięki dużej ilości wody pokarm łatwiej przejdzie przez przewód pokarmowy, a następnie przez jelita. Przy żylakach odbytu najlepiej pić często, ale w mniejszych porcjach, aby zapewnić stałe nawodnienie i regularny rytm wypróżnień. Czasami u pacjentów cierpiących na hemoroidy dochodzi do anemii, dlatego warto też pić świeże soki zawierające żelazo i witaminę C.

Pamiętaj! Otyłość podwyższa ryzyko wystąpienia hemoroidów odbytu!

Warto zwrócić uwagę, że ryzyko powstania hemoroidów jest większe u osób otyłych. Jak donosi portal Poradnik Zdrowia, otyłość, brak aktywności fizycznej i niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą pośrednio przyczynić do do rozwoju choroby. Warto zatem nie tylko wprowadzić właściwą dietę przy pojawieniu się hemoroidów, ale też zadbać o profilaktykę. Przynajmniej odrobina sportu, rezygnacja z produktów wysokoprzetworzonych i ograniczenie cukru, a także unikanie alkoholu i innych płynów odwadniających, na pewno wpłynie korzystnie na ogólny stan zdrowia i pomoże w walce z żylakami odbytu.

Źródła:
  1. Leczenie odżywianiem. Zdrowe jelita, Kimberly Tessmer, Illuminatio, 2017, ISBN: 8365601826, 9788365601827
  2. Hemorrhoids: Hemorrhoid Treatment: Hemorrhoid Prevention Hemorrhoid Pain & Itch Relief from Diet & Medical, Ace Mccloud, Pro Mastery Publishing, 2017, ISBN: 1640480390, 9781640480391

Dodaj komentarz