>

Dieta przy hemoroidach. Wszystko zaczyna się od talerza

dieta przy hemoroidach

Dbanie o właściwie skomponowany codzienny jadłospis jest ważnym aspektem w walce z hemoroidami, czyli żylakami odbytu, który pozwala złagodzić dokuczliwe objawy, jak również zapobiec nawrotom hemoroidów. Podpowiadamy jak powinna wyglądać dieta przy hemoroidach odbytu.

Na jaką dietę przy hemoroidach odbytu się zdecydować, aby była najskuteczniejsza?

Dieta przy hemoroidach zewnętrznych powinna być przede wszystkim skupiona na zminimalizowaniu ryzyka zaparcia – zaparcia sprzyjają nasileniu się dolegliwości towarzyszącym żylakom odbytu i rozwojowi choroby. Zaparcia, zwłaszcza te długotrwałe, powodują zbyt mocne parcie, co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych. Przy twardym stolcu ryzyko poszerzenia naczyń w okolicach odbytu jest znacznie większe. A jeśli pojawią się hemoroidy i zaparcia dalej będą się utrzymywać, to dolegliwości bólowe związane z poszerzonymi naczyniami w okolicach odbytu będą jeszcze bardziej uciążliwe.

Odpowiednia dieta musi uwzględniać dużą ilość błonnika

Problemy z wypróżnieniem najczęściej występują z powodu zbyt małej ilości błonnika w diecie. Aby poprawić konsystencję stolca i uniknąć zaparć, jak również, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe przy wypróżnianiu, gdy pojawią się żylaki odbytu, należy zatem wprowadzić dietę bogatą w błonnik.

Jego odpowiednia ilość w pokarmach wpływa na łatwe przesuwanie się masy kałowej w świetle jelita, jak również zmiękcza kał, co ułatwia wypróżnianie. Zaleca się codziennie dostarczanie organizmowi błonnika pochodzącego z różnych źródeł w ilości 25-40 g.

Produkty z wysoką zawartością błonnika, na które warto zwrócić uwagę too m.in:

 • pieczywo razowe;
 • kasze;
 • płatki owsiane;
 • kiszonki, zwłaszcza kapusta kiszona;
 • buraki i warzywa strączkowe;
 • owoce takie jak gruszki, jabłka, śliwki, maliny, banany (najlepiej spożywać je na surowo).

Aby zapobiec zaburzeniom rytmu wypróżnień należy spożywać kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia o w miarę regularnych porach.

Picie wody a hemoroidy – dieta powinna ją uwzględniać!

woda a hemoroidy

Trzeba pamiętać, że nawet najlepsza dieta może nie przynieść pożądanego efektu jeśli zapomnimy o dostarczeniu organizmowi właściwej ilości płynów. Zalecane jest picie nawet dwóch litrów wody dziennie, co jest szczególnie ważne przy hemoroidach. Dzięki dużej ilości wody pokarm łatwiej przejdzie przez przewód pokarmowy, a następnie przez jelita. Przy żylakach odbytu najlepiej pić często, ale w mniejszych porcjach, aby zapewnić stałe nawodnienie i regularny rytm wypróżnień. Czasami u pacjentów cierpiących na hemoroidy dochodzi do anemii, dlatego warto też pić świeże soki zawierające żelazo i witaminę C.

Pamiętaj! Otyłość podwyższa ryzyko wystąpienia hemoroidów odbytu!

Warto zwrócić uwagę, że ryzyko powstania hemoroidów jest większe u osób otyłych. Jak donosi portal Poradnik Zdrowia, otyłość, brak aktywności fizycznej i niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą pośrednio przyczynić do do rozwoju choroby. Warto zatem nie tylko wprowadzić właściwą dietę przy pojawieniu się hemoroidów, ale też zadbać o profilaktykę. Przynajmniej odrobina sportu, rezygnacja z produktów wysokoprzetworzonych i ograniczenie cukru, a także unikanie alkoholu i innych płynów odwadniających, na pewno wpłynie korzystnie na ogólny stan zdrowia i pomoże w walce z żylakami odbytu.

Źródła:
 1. Leczenie odżywianiem. Zdrowe jelita, Kimberly Tessmer, Illuminatio, 2017, ISBN: 8365601826, 9788365601827
 2. Hemorrhoids: Hemorrhoid Treatment: Hemorrhoid Prevention Hemorrhoid Pain & Itch Relief from Diet & Medical, Ace Mccloud, Pro Mastery Publishing, 2017, ISBN: 1640480390, 9781640480391

13 Odpowiedzi do Dieta przy hemoroidach. Wszystko zaczyna się od talerza

 1. rafał_wilk pisze:

  Ja robię wszystko tak jak trzeba i nie ma efektów, a hemoroidy mam chyba właśnie z zaparć, w zasadzie to mam same objawy na razie, wiec jeśli rozwiążę problem zaparć to powinno być po sprawie.

  • Andrzej pisze:

   Możesz na objawy spróbować stosować Varosin Forte Max, pomoże Ci je zwalczyć. Aczkolwiek w sprawie zaparć należałoby się udać do gastrologa i sprawę zbadać, bo nie jest to nic korzystnego dla zdrowia. Zostawię stronę do tego Varosinu – https://varosinforte.pl/

   • olka pisze:

    A jak ten Varosin się stosuje?

    • katarzyna pisze:

     Z tego co pamiętam jak stosowałam to chyba raz dziennie wstarczy smarować przez miesiąc, albo dłużej, czy krócej w zależności jak szybko objawy ustąpią. U mnie już po tygodniu było naprawdę dobrze, więc również mogę polecić wypróbowanie.

 2. piotrek1241 pisze:

  Tak, jasne, teraz wszyscy zaczą jeść błonnik wiadrami i myślą, że im pomoże. Błonnik w za dużych ilościach szkodzi, szczególnie na jelita. Do wszytskiego trzeba mieć głowę, a dieta musi być po prostu zbilnasowana.

 3. Adam pisze:

  No dokładnie, u mnie też zaczęły pojawiać się objawy hemoroidów, co związane było właśnie z zaparciami. Raczej u mnie przyczyną była niewłaściwa zawartość błonnika w diecie, bo reszty raczej starałem się pilnować.

 4. łukasz pisze:

  Bardzo fajny artykuł, właśnie czegoś takiego szukałem.

 5. franek pisze:

  Hemoroidy to straszna sprawa, nikomu nie życzę, sam meczę się już od wielu tygodni

 6. Olga pisze:

  Lepiej maść czy czopki, co myślicie?

 7. kamil pisze:

  Dieta może zapobiegać, ale jak już hemoroidy się pojawią to sama zmiana diety ich nie wyleczy

 8. Olita pisze:

  Najpaskudniejsza horoba to hemoroidy!!!
  Ani samemu obejrzeć, ani znajomym pokazać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemdziesiąt cztery − 66 =