>

Dieta przy hemoroidach. Wszystko zaczyna się od talerza

dieta przy hemoroidach

Dbanie o właściwie skomponowany codzienny jadłospis jest ważnym aspektem w walce z hemoroidami, czyli żylakami odbytu, który pozwala złagodzić dokuczliwe objawy, jak również zapobiec nawrotom hemoroidów. Podpowiadamy jak powinna wyglądać dieta przy hemoroidach odbytu.

Menu strony:

Na jaką dietę przy hemoroidach odbytu się zdecydować, aby była najskuteczniejsza?

Dieta przy hemoroidach zewnętrznych powinna być przede wszystkim skupiona na zminimalizowaniu ryzyka zaparcia – zaparcia sprzyjają nasileniu się dolegliwości towarzyszącym żylakom odbytu i rozwojowi choroby. Zaparcia, zwłaszcza te długotrwałe, powodują zbyt mocne parcie, co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych. Przy twardym stolcu ryzyko poszerzenia naczyń w okolicach odbytu jest znacznie większe. A jeśli pojawią się hemoroidy i zaparcia dalej będą się utrzymywać, to dolegliwości bólowe związane z poszerzonymi naczyniami w okolicach odbytu będą jeszcze bardziej uciążliwe.


Odpowiednia dieta musi uwzględniać dużą ilość błonnika

Problemy z wypróżnieniem najczęściej występują z powodu zbyt małej ilości błonnika w diecie. Aby poprawić konsystencję stolca i uniknąć zaparć, jak również, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe przy wypróżnianiu, gdy pojawią się żylaki odbytu, należy zatem wprowadzić dietę bogatą w błonnik.

Jego odpowiednia ilość w pokarmach wpływa na łatwe przesuwanie się masy kałowej w świetle jelita, jak również zmiękcza kał, co ułatwia wypróżnianie. Zaleca się codziennie dostarczanie organizmowi błonnika pochodzącego z różnych źródeł w ilości 25-40 g.

Produkty z wysoką zawartością błonnika, na które warto zwrócić uwagę too m.in:

 • pieczywo razowe;
 • kasze;
 • płatki owsiane;
 • kiszonki, zwłaszcza kapusta kiszona;
 • buraki i warzywa strączkowe;
 • owoce takie jak gruszki, jabłka, śliwki, maliny, banany (najlepiej spożywać je na surowo).

Aby zapobiec zaburzeniom rytmu wypróżnień należy spożywać kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia o w miarę regularnych porach.

Picie wody a hemoroidy – dieta powinna ją uwzględniać!

woda a hemoroidy

Trzeba pamiętać, że nawet najlepsza dieta może nie przynieść pożądanego efektu jeśli zapomnimy o dostarczeniu organizmowi właściwej ilości płynów. Zalecane jest picie nawet dwóch litrów wody dziennie, co jest szczególnie ważne przy hemoroidach. Dzięki dużej ilości wody pokarm łatwiej przejdzie przez przewód pokarmowy, a następnie przez jelita. Przy żylakach odbytu najlepiej pić często, ale w mniejszych porcjach, aby zapewnić stałe nawodnienie i regularny rytm wypróżnień. Czasami u pacjentów cierpiących na hemoroidy dochodzi do anemii, dlatego warto też pić świeże soki zawierające żelazo i witaminę C.

Pamiętaj! Otyłość podwyższa ryzyko wystąpienia hemoroidów odbytu!

Warto zwrócić uwagę, że ryzyko powstania hemoroidów jest większe u osób otyłych. Jak donosi portal Poradnik Zdrowia, otyłość, brak aktywności fizycznej i niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą pośrednio przyczynić do do rozwoju choroby. Warto zatem nie tylko wprowadzić właściwą dietę przy pojawieniu się hemoroidów, ale też zadbać o profilaktykę. Przynajmniej odrobina sportu, rezygnacja z produktów wysokoprzetworzonych i ograniczenie cukru, a także unikanie alkoholu i innych płynów odwadniających, na pewno wpłynie korzystnie na ogólny stan zdrowia i pomoże w walce z żylakami odbytu.

Źródła:
 1. Leczenie odżywianiem. Zdrowe jelita, Kimberly Tessmer, Illuminatio, 2017, ISBN: 8365601826, 9788365601827
 2. Hemorrhoids: Hemorrhoid Treatment: Hemorrhoid Prevention Hemorrhoid Pain & Itch Relief from Diet & Medical, Ace Mccloud, Pro Mastery Publishing, 2017, ISBN: 1640480390, 9781640480391

13 Odpowiedzi do Dieta przy hemoroidach. Wszystko zaczyna się od talerza

 1. rafał_wilk pisze:

  Ja robię wszystko tak jak trzeba i nie ma efektów, a hemoroidy mam chyba właśnie z zaparć, w zasadzie to mam same objawy na razie, wiec jeśli rozwiążę problem zaparć to powinno być po sprawie.

  • Andrzej pisze:

   Możesz na objawy spróbować stosować Varosin Forte Max, pomoże Ci je zwalczyć. Aczkolwiek w sprawie zaparć należałoby się udać do gastrologa i sprawę zbadać, bo nie jest to nic korzystnego dla zdrowia. Zostawię stronę do tego Varosinu – https://varosinforte.pl/

   • olka pisze:

    A jak ten Varosin się stosuje?

    • katarzyna pisze:

     Z tego co pamiętam jak stosowałam to chyba raz dziennie wstarczy smarować przez miesiąc, albo dłużej, czy krócej w zależności jak szybko objawy ustąpią. U mnie już po tygodniu było naprawdę dobrze, więc również mogę polecić wypróbowanie.

 2. piotrek1241 pisze:

  Tak, jasne, teraz wszyscy zaczą jeść błonnik wiadrami i myślą, że im pomoże. Błonnik w za dużych ilościach szkodzi, szczególnie na jelita. Do wszytskiego trzeba mieć głowę, a dieta musi być po prostu zbilnasowana.

 3. Adam pisze:

  No dokładnie, u mnie też zaczęły pojawiać się objawy hemoroidów, co związane było właśnie z zaparciami. Raczej u mnie przyczyną była niewłaściwa zawartość błonnika w diecie, bo reszty raczej starałem się pilnować.

 4. łukasz pisze:

  Bardzo fajny artykuł, właśnie czegoś takiego szukałem.

 5. franek pisze:

  Hemoroidy to straszna sprawa, nikomu nie życzę, sam meczę się już od wielu tygodni

 6. Olga pisze:

  Lepiej maść czy czopki, co myślicie?

 7. kamil pisze:

  Dieta może zapobiegać, ale jak już hemoroidy się pojawią to sama zmiana diety ich nie wyleczy

 8. Olita pisze:

  Najpaskudniejsza horoba to hemoroidy!!!
  Ani samemu obejrzeć, ani znajomym pokazać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięćdziesiąt ÷ = pięć