>

Ile czasu trwają krwawiące hemoroidy?

jak długo będę mieć krwawiące hemoroidy?

Wszystkim postaciom i stadiom rozwoju hemoroidów towarzyszy odmienna intensywność krwawienia. Struktura hemoroidów składa się z licznych splotów żylnych obecnych w ciele każdej osoby. Jeśli na początkowym etapie krwawienie jest nieznaczne i na papierze toaletowym można znaleźć tylko kilka kropli krwi, w miarę postępu stanu zapalnego hemoroidów krwawienie może stać się ogromne i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia każdej osoby.


Menu strony:

Przetrwanie krwawiących hemoroidów – na jak dług proces krwawienia się przygotować?

Zwykle, gdy hemoroidy krwawią nie towarzyszy temu ból i zatrzymuje się ono po wypróżnieniu. Niemniej jednak konieczne jest pilne i odpowiednie leczenie, ponieważ po takim objawie hemoroidów mogą wystąpić powikłania choroby: przetoka odbytnicy, szczeliny odbytu, a nawet rak okrężnicy. Przyczyną są długotrwałe krwawienia i procesy zapalne w okolicy odbytu. Z danych statystycznych prezentowanych przez portal MedOnet, wynika, że w Polsce hemoroidy dotyczą niemal co trzecią osobę.

Guzki krwawnicze powstają w wyniku naruszenia żylnego odpływu w odbytnicy. Żyły są przytłoczone krwią, zwiększają rozmiar i tworzą się guzki, które w miarę rozwoju choroby zwiększają objętość i okresowo pękają. Wewnętrzne guzki hemoroidalne zmniejszają światło odbytnicy i utrudniają opróżnienie.

Ile czasu krwawią hemoroidy w zależności od zawansowania? 

krwawiące hemoroidy

Rozwój krwawienia na początkowych etapach jest sygnalizowany przez niewielką ilość krwi, która jest uwalniana podczas opróżniania jelita. Można ją znaleźć na powierzchni kału, papieru toaletowego lub bielizny. Wrażenia bólowe są zwykle nieobecne, początkowo krwawienie jest nieznaczne, i szybko ustaje po wypróżnieniu.

W ciężkich postaciach hemoroidalnych utrata krwi może być znacząca, a zatrzymanie tego procesu jest problematyczne. W takich przypadkach pacjent wymaga natychmiastowej hospitalizacji. W przeciwnym razie krwawienie jest obarczone poważnymi komplikacjami.

Hemoroidy krwawiące muszą być obligatoryjnie leczone!

W przeciwnym razie, wraz z dalszym postępem choroby, mogą rozwinąć się poważne komplikacje zagrażające zdrowiu. Najczęściej hemoroidy krwawią nie dłużej niż kilka dni i nie powinny szybko nawracać. Jeżeli taki objaw utrzymuje się dłużej, niezbędna jest wizyta u lekarza proktologa. Zdarza się, że, wypadające z odbytu hemoroidy stają się przyczyną intensywnego krwawienia. Pojawienie się krwi podczas defekacji, a także wykrycie jej śladów na bieliźnie wszystko to powinno być uważane za symptom choroby, która przeszła do stadium progresji.

Czy w sytuacji kiedy hemoroidy krawawią mogą wystąpić jakieś komplikacje?

Silne krwawienie z hemoroidów może prowadzić do rozwoju niedokrwistości. Przy dziennej utracie krwi od 50 do 100 ml organizm nie jest już w stanie sam zrekompensować braku krwi, a poziom hemoglobiny może spaść do wartości krytycznych. Jeżeli osoba cierpiąca na krwawiące hemoroidy przez długi czas opóźnia wizytę u lekarza, hemoroidy przechodzą w ciężki stan zapalny i krwawienia mogą występować w ilości 200 ml w każdej defekacji.

To nieuchronnie wpływa na ogólny stan organizmu i prowadzi do rozwoju ciężkiej niedokrwistości, objawiającej się bladością skóry, osłabieniem, obniżeniem ciśnienia krwi, zawrotami głowy. Na tym tle możliwy jest ciągły spadek odporności, zaostrzenie chorób przewlekłych i rozwój różnych procesów zakaźnych. Gdy zakrzepica hemoroidów, doprowadzi do martwicy, może dochodzić do masywnego krwawienia.

Źródła:
 1. Hemoroidy i inne choroby odbytu, Zdrowie dla wszystkich, Igor Dziaczkowski, Państwowy Zakład Wydawn. Lekarskich, 1961
 2. Hemorrhoids, Hyung Kyu Yang, Springer Science & Business Media, 2014, ISBN: 3642417981, 9783642417986

12 Odpowiedzi do Ile czasu trwają krwawiące hemoroidy?

 1. basiabasia pisze:

  Czy hemoroidy leczy się jakoś inaczej, niż tylko operacyjnie? Strasznie boję się zabiegów.

  • wojtek pisze:

   Jeżeli są wskazania do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, raczej nie powinno się nawet wahać, czy zwlekać, bo sprawa może się szybko pogorszyć i utrudnić potem Pani leczenie. Natomiast słyszałem też o różnych innych metodach leczenia żylaków odbytu. Są jakieś zabiegi nieoperacyjne, lasery, no i jakieś tabletki na pewno też.

 2. jacekW pisze:

  Że też te hemoroidy się musiały do mnie przyczepić. Ale nic dziwnego, tyle godzin dziennie siedzenia na tyłku w biurze, to wszystko pewnie ma swój efekt po tylu latach.

 3. Paweł pisze:

  Dużo się męczyłem z hemoroidami. Zmarnowałem dużo czasu lekceważąc problem i ignorując pierwsze objawy i właśnie doprowadziłem się do powstania szczelin. Nie powiem, że leczenie było potem komfortowe. Ja mogę już tylko nauczyć się na błędach, ale innych przestrzegam.

 4. wjtek pisze:

  Mówicie, że ten Varosin jest skuteczny?

 5. Adam pisze:

  Hemoroidy to straszna sprawa.. lepiej zacząć leczyć póki są w początkowym stadium

 6. krystian pisze:

  Dwa lata temu cieszyłem się ze zmiany pracy na siedzącą, ale odkąd zaczęły mnie męczyć hemoroidy zaczynam tego żałować

 7. ela pisze:

  Nie ma co czekać z pójściem do lekarza, wiadomo, sprawa nieco wstydliwa ale nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do groźnych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × = 40