>

Ból hemoroidów – jak długo trwa i czym się przejawia?

jak przetrwać ból hemoroidów

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze i żylaki odbytu to bardzo wstydliwa i nieprzyjemna dolegliwość. Ich powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta. Niedostateczna ilość warzyw, owoców, błonnika i przyjmowanych płynów. Wszystko to powoduje zaparcia i zmusza jelita do wzmożonej pracy i rozciągania się w okolicach odbytu. Zazwyczaj nie wiemy o ich istnieniu dopóki się nie powiększą.


Menu strony:

Najpierw jest świąd. Potem ból. Hemoroidy przez to nie pozwalają zbyt łatwo odetchnąć

Aby wiedzieć, jak skutecznie przeciwdziałać hemoroidom, wpierw musiby nabrać świadomości na ich temat. Jak zaznacza Dr hab.med. Piotr Wałęga z Polskiego Klubu Koloproktologii, to właśnie odpowiednia reakcja jest kluczem do skutecznego leczenia i ograniczenia destrukcyjnych szkód i następstw hemoroidów. W tym celu niezbędna jest wizyta u lekarza wraz z przeprowadzeniem odpowiedniego badania. Kiedy zatem należy się do niego udać? Pierwszym objawem jest świąd odbytu, co często jest bagatelizowane. Następnie występuje uczucie tak zwanego niepełnego wypróżnienia. Dzieje się tak, ponieważ guzek wypełniony krwią zaczyna się przemieszczać i wypadać w okolicy odbytu. Na początek może chować się samoistnie. Później wymaga już stosowania odpowiednich metod. W ostatniej fazie guzek tkwi na zewnątrz odbytu, powodując ból.

Hemoroidy można podzielić na dwa konktretne rodzaje:

 • Hemoroidy wewnętrzne – to naturalna struktura organizmu i znajduje się w błonie śluzowej kanału odbytnicy
 • Hemoroidy zewnętrzne – to żyły pokryte przejściową błoną śluzową i są mniej elastyczne

Rozpoznanie a rodzaj. Jak bolą hemoroidy wewnętrzne?

Głównym objawem jest wewnętrzne krwawienie. Krew zauważymy na papierze toaletowym. Hemoroid wewnętrzny nie wychodzi na zewnątrz odbytu. Podczas opróżnienia czujemy pieczenie, swędzenie i podrażnienie i dokuczliwy ból. Charakterystyczne jest też uczucie pełności w jelitach zaraz po wypróżnieniu. Pojawia się także dokuczliwy ból podczas odczuwania stolca

Więc jak długo bolą hemoroidy wewnętrzne a jak zewnętrzne? Oba rodzaje mogą boleć nawet przez kilka dni. Zależy to od przyjmowanych leków i zmiany trybu życia. Ból odczuwany przy tej przypadłości jest spowodowany zaawansowanym stanem zapalnym. Może prowadzić do zakrzepicy i innych poważnych powikłań. Ból spowodowany jest skurczem mięśni zwieraczy.

Jak łatwo wywnioskować to, jak długo bolą hemoroidy wewnętrzne zależy od naszej reakcji na pierwsze objawy.

Powinniśmy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie maści, czopki, tabletki przeciwzapalne. Można również korzystać z maści i żeli o naturalnym składzie z wyciągu z kasztanowca. Warto także brać regularnie tabletki na żylaki odbytu. Działanie leków skupia się przede wszystkim na zmniejszeniu bólu i obrzęku a przede wszystkim na przyniesieniu ulgi. Najczęściej są to leki na bazie lidokainy i tribenozydu. Działają przez kilka godzin. Leki na receptę posiadają ten sam skład jednak o większym stężeniu. Lidokaina koi przede wszystkim ból. Tribenozyd wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk i krwawienie.

Kiedy hemoroidy bolą bez końca – ostatecznością jest wizyta u specjalisty

Gdy takie leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów można również posłużyć się metodą chirurgiczną i usunąć guzka. Może brzmi to strasznie ale odczuwany mobilizuje do podjęcia takiej właśnie decyzji. Sam zabieg jest bezbolesny ponieważ część odbytu, w której występuje guzek nie jest unerwiona. Niestety taki zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Pamiętaj! Nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do powstania nowotworu dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów choroby.

Źródła:
 1. Kuracja na żylaki i hemoroidy Boża Apteka, Jolanta Koziej-Chołdzyńska, Wydawnictwo Jut, 2017, ISBN: 8365504707, 9788365504708
 2. Surgical Treatment of Hemorrhoids, Indru KhubchandaniNina PaonessaKhawaja Azimuddin, Springer Science & Business Media, 2008, ISBN: 1848003145, 9781848003149

11 Odpowiedzi do Ból hemoroidów – jak długo trwa i czym się przejawia?

 1. AgnieszkaPatera pisze:

  Ten ból w przypadku hemoroidów jest okropny. Męczyłam się bardzo długo. Niestety rozum do głowy przychodzi czasami dopiero po fakcie. Naprawdę bardzo żałuję, że nie wzięłam się za sprawę od początku, tylko ją zignorowałam. Nie róbcie tego samego co ja.

  • peter pisze:

   No jak jest już świąd, jakieś lekkie dolegliwości to jeszcze można się ratować jakimiś czopkami czy maścią. Ja używałem Varosin Forte Max na żylaki odbytu, więc się pozbyłem sprawy dosyć szybko. Ale też nie wiedziałem co robić, bo większość artykułów nie pisze o konkretnych rozwiązaniach, a jedynie wspomina coś ogólnie.

 2. freddy pisze:

  Jestem właśnie po wizycie u lekarza, polecił mi więcej aktywności fizycznej i czopki, ale szczerze mówiąc nie przepadam za czopkami, istnieje może jakaś dobra maść, która mogłaby je zastąpić?

 3. jacek_w pisze:

  Od dłuższego czasu mam małe krwiawienia, ale takie naprawdę małe, czy sprawa jest poważna i powiniennem iść do lekarza?

 4. adamus pisze:

  Fajny artykuł, dużo ciekawych informacji

 5. kamil pisze:

  A do jakiego lekarza powinno się pójść z hemoroidami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ pięć = jeden