Jak pokonać hemoroidy? Domowe sposoby w praktyce

 

hemoroidy - domowe sposoby, które pomogą

Żylaki odbytu są wyjątkowo dokuczliwą dolegliwością, jednak wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych objawów. We wczesnej fazie choroby hemoroidalnej, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, które szybko i skutecznie ukoją ból i świąd. Wizyta u lekarza jest oczywiście wskazana, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu przynieść sobie ulgę, gdy tylko pojawią się hemoroidy. Jak leczyć w domu uporczywe symptomy? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Menu strony:

Leczenie hemoroidów domowymi sposobami jest możliwe, ale wymaga dużo więcej uwagi!

Najpierw jednak należy zaznaczyć, że choroba hemoroidalna może przybierać różną postać. Zależnie od miejsca występowania żylaków, hemoroidy dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. W pierwszym przypadku, guzki krwawnicze powstają pod błoną śluzową odbytnicy. Z tego właśnie powodu, samodzielna diagnoza problemu jest wyraźnie utrudniona – błona nie zawiera nerwów bólowych, zatem ból nie jest odczuwalny wraz z rozwojem żylaków.

Hemoroidy zewnętrzne powstają w okolicach odbytu, a najbardziej wyraźnym objawem ich obecności (poza świądem, pieczeniem i krwawieniem) są charakterystyczne fałdy skórne. W obu przypadkach, domowe sposoby leczenia mogą zdać egzamin celująco.

Mając hemoroidy leczenie domowe wymaga przygotowania!

Podstawą domowego leczenia hemoroidów wewnętrznych są codzienne ciepłe kąpiele. Należy jednak pamiętać, że woda nie może być gorąca – hemoroidom wewnętrznym często towarzyszą też zewnętrzne, które znacząco zwiększają wrażliwość skóry wokół odbytu. W takiej sytuacji, o bolesne oparzenia nietrudno. Do wody można dodać substancję o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. W tej roli, bardzo dobrze sprawdzi się wywar z kory dębu.

Alternatywne domowe sposoby? Na hemoroidy  – ziemniak albo czosnek 

W domowym leczeniu hemoroidów wewnętrznych, bardzo pomocne okazują się preparaty dostępne bez recepty, na przykład czopki z kwasem hialuronowym. Dobrze sprawdzą się też maści z nagietkiem bądź z wyciągiem z kasztanowca.

Leczenie hemoroidów wewnętrznych, określonych stopniem III i IV, wymaga zastosowania zupełnie innych preparatów. W tym przypadku, niezbędne są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, napinające ściany naczyń krwionośnych i wpływające na ograniczenie ich przepustowości.

Na hemoroidy odbytu – leczenie domowe wspiera… woda!

Domowe leczenie hemoroidów zewnętrznych przebiega bardzo podobnie. Warto zacząć od nasiadówek, czyli kilkunastominutowego moczenia okolic odbytu w wannie wypełnionej ciepłą wodą. Bardzo pomocne okażą się też stosowane naprzemiennie zimne i ciepłe okłady.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest nacieranie okolic odbytu sokiem z cebuli. Ta metoda leczenia jest stosowana już od bardzo dawna, ale uwaga – hemoroidy znacznie uwrażliwiają skórę wokół odbytu, a sok z cebuli wykazuje działanie drażniące. W tym kontekście, raczej nie da się uniknąć uczucia pieczenia, czasami bardzo silnego.

Zmiana nawyków a domowe sposoby na hemoroidy – miód i dużo błonnika!

Choroba hemoroidalna wymusza zmianę pewnych nawyków i przyzwyczajeń, także żywieniowych. Dieta powinna zostać wzbogacona o błonnik, który pomoże pozbyć się zaparć, będących bezpośrednią przyczyną hemoroidów. Codziennie należy wypijać minimum 2,5 litra wody, najlepiej dodać do teg jeszcze łyżkę miodu! Pozwoli to na rozmiękczenie stolca i zwiększy efektywność leczenia.

Warto unikać długotrwałej pozycji siedzącej i stojącej. W tym przypadku, ruch to samo zdrowie. Warto zrezygnować z perfumowanych mydeł i żeli pod prysznic. Poza tym, tak jak w przypadku hemoroidów wewnętrznych, bez problemu można sięgnąć po preparaty farmaceutyczne.

Źródła:
  1. Z SERCEM DO ZIÓŁ. Jak leczyć ziołami: serce (arytmię, niewydolność, nerwicę, dusznicę bolesną), miażdżycę, nadciśnienie, żylaki (hemoroidy), Helena Noskowicz-Bieroniowa, Emilia, Kraków 2006, wyd.1, ISBN: 978-83-83391-14-3
  2. Natural Hemorrhoids Remedies: How to Get Rid of Hemorrhoids Forever, Ashley K. Willington, Lulu Press, Inc, 2014, ISBN: 1304918440, 9781304918444

Dodaj komentarz