Jak leczyć hemoroidy w ciąży? Nie lekceważ problemu!

 

hemoroidy w ciąży - jak sobie z nimi poradzić

Hemoroidy u kobiet w ciąży pojawiają się znacznie częściej niż u innych osób. Ma to związek przede wszystkim ze zwiększającym się naciskiem na naczynia krwionośne z powodu ciężaru dziecka, a także często zmniejszeniem aktywności fizycznej, co osłabia pracę jelit i prowadzi do zaparć. Zwykle pierwszym sygnałem wskazującym na żylaki odbytu jest ból i swędzenie, a niekiedy też krwawienie. Chodź hemoroidy nie zagrażają życiu kobiety, ani dziecka, to na pewno są bardzo dokuczliwe i nieleczone mogą zwiększać się z każdym tygodniem ciąży.
Menu strony:

Poza tym, w przypadku zaniedbania żylaków odbytu, przy porodzie może dojść do pękania i mocnego krwawienia, a także wypadnięcia guzków z odbytnicy podczas próby parcia, co wiąże się na pewno z dyskomfortem dla pacjentki. Badania wskazują też, że przy kolejnej ciąży problem może być jeszcze większy. Podpowiadamy zatem jak leczyć hemoroidy w ciąży.

Jak poradzić sobie z hemoroidami w ciąży?

W przypadku powstania hemoroidów w czasie ciąży w pierwszej kolejności warto sięgnąć przede wszystkim po domowe, bezpieczne sposoby. Można na przykład chłodzić obolałe miejsce – kompres żelowy przyniesie ulgę i obkurczy rozciągnięte naczynia. Zamiast kompresu można też użyć woreczka bądź ręcznika z lodem. Zimno skutecznie uśmierzy ból, ale też zmniejszy krwawienie. Dobrze zadziała też zaparzona wcześniej torebka czarnej herbaty (tanina zawarta w czarnej herbacie ma właściwości ściągające i przeciwzapalne).


Maść na hemoroidy w ciąży powinna pierwszym wyborem!

Jeżeli chodzi żylaki odbytu w ciąży maść czy inne leki, to właśnie taka forma leczenia powinna być pierwszym wyborem. Jednak jak zawsze trzeba stosować je bardzo ostrożnie. Właściwie stosowanie wszystkich leków w ciąży powinno się konsultować z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać bezpieczną maść na hemoroidy w ciąży, leczenie które zmniejszy ból również, a także środki, które zniwelują uciążliwy świąd, zlikwidują obrzęk i poprawią uszczelnienie naczyń. Należy pamiętać, że leki na hemoroidy są dozwolone do stosowania w ciąży tylko w określony przez lekarza sposób – na przykład niektórych maści nie można stosować w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze tylko w małych dawkach, podanych przez lekarza. Aplikowanie w ciąży czopków doodbytniczych również wymaga konsultacji z lekarzem.

Co na hemoroidy w ciąży zadziała kojąco i złagodzi ból?

złagodzenie bólu hemoroidów

Łagodząco i przeciwkrwotocznie działają również kąpiele z rumiankiem i korą dębu. Należy przygotować napar z ziół i wlać go do miski z letnią wodą, aby podmywać okolice odbytu. W aptece można kupić też gotowy płyn, ale trzeba upewnić się czy nie zawiera alkoholu, który będzie dodatkowo podrażniał żylaki odbytu, czy innych substancji szkodliwych dla kobiety w ciąży


Hemoroidy po ciąży są popularnych schorzeniem, ale nie wolno ich lekceważyć!

Należy mieć na uwadze, że nie lecząc żylaków możemy doprowadzić do dalszego rozwoju choroby i nasilenia się dolegliwości, co w kolejnych miesiącach ciąży jest jeszcze bardziej prawdopodobne ze względu na zwiększający się ciężar ciała dziecka. Aby uniknąć skomplikowanego leczenia warto jak najwcześniej zacząć działać i szybko poczuć ulgę!

Źródła:
  1. Podręczna szkoła rodzenia: Wszystko o ciąży i porodzie Sekrety położnej, która została mamą, Anna Majda, 2015, ISBN: 837859484X, 9788378594840
  2. High-Risk Pregnancy: Management Options, Tom 2 Cambridge medicine, Philip J. Steer, Carl P. Weiner, Bernard Gonik, S. C. Robson, Cambridge University Press, 2017, ISBN: 1108426158, 9781108426152

Dodaj komentarz