>

Jak leczyć hemoroidy w ciąży? Nie lekceważ problemu!

hemoroidy w ciąży - jak sobie z nimi poradzić

Hemoroidy u kobiet w ciąży pojawiają się znacznie częściej niż u innych osób. Ma to związek przede wszystkim ze zwiększającym się naciskiem na naczynia krwionośne z powodu ciężaru dziecka, a także często zmniejszeniem aktywności fizycznej, co osłabia pracę jelit i prowadzi do zaparć. Zwykle pierwszym sygnałem wskazującym na żylaki odbytu jest ból i swędzenie, a niekiedy też krwawienie. Chodź hemoroidy nie zagrażają życiu kobiety, ani dziecka, to na pewno są bardzo dokuczliwe i nieleczone mogą zwiększać się z każdym tygodniem ciąży.
Menu strony:

Poza tym, w przypadku zaniedbania żylaków odbytu, przy porodzie może dojść do pękania i mocnego krwawienia, a także wypadnięcia guzków z odbytnicy podczas próby parcia, co wiąże się na pewno z dyskomfortem dla pacjentki. Badania wskazują też, że przy kolejnej ciąży problem może być jeszcze większy. Podpowiadamy zatem jak leczyć hemoroidy w ciąży.

Jak poradzić sobie z hemoroidami w ciąży?

W przypadku powstania hemoroidów w czasie ciąży w pierwszej kolejności warto sięgnąć przede wszystkim po domowe, bezpieczne sposoby. Można na przykład chłodzić obolałe miejsce – kompres żelowy przyniesie ulgę i obkurczy rozciągnięte naczynia. Zamiast kompresu można też użyć woreczka bądź ręcznika z lodem. Zimno skutecznie uśmierzy ból, ale też zmniejszy krwawienie. Dobrze zadziała też zaparzona wcześniej torebka czarnej herbaty (tanina zawarta w czarnej herbacie ma właściwości ściągające i przeciwzapalne).


Maść na hemoroidy w ciąży powinna pierwszym wyborem!

Jeżeli chodzi żylaki odbytu w ciąży maść czy inne leki, to właśnie taka forma leczenia powinna być pierwszym wyborem. Jednak jak zawsze trzeba stosować je bardzo ostrożnie. Właściwie stosowanie wszystkich leków w ciąży powinno się konsultować z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać bezpieczną maść na hemoroidy w ciąży, leczenie które zmniejszy ból również, a także środki, które zniwelują uciążliwy świąd, zlikwidują obrzęk i poprawią uszczelnienie naczyń. Należy pamiętać, że leki na hemoroidy są dozwolone do stosowania w ciąży tylko w określony przez lekarza sposób – na przykład niektórych maści nie można stosować w I trymestrze ciąży, a w II i III trymestrze tylko w małych dawkach, podanych przez lekarza. Aplikowanie w ciąży czopków doodbytniczych również wymaga konsultacji z lekarzem.

Co na hemoroidy w ciąży zadziała kojąco i złagodzi ból?

złagodzenie bólu hemoroidów

Łagodząco i przeciwkrwotocznie działają również kąpiele z rumiankiem i korą dębu. Należy przygotować napar z ziół i wlać go do miski z letnią wodą, aby podmywać okolice odbytu. W aptece można kupić też gotowy płyn, ale trzeba upewnić się czy nie zawiera alkoholu, który będzie dodatkowo podrażniał żylaki odbytu, czy innych substancji szkodliwych dla kobiety w ciąży


Hemoroidy po ciąży są popularnych schorzeniem, ale nie wolno ich lekceważyć!

Należy mieć na uwadze, że nie lecząc żylaków możemy doprowadzić do dalszego rozwoju choroby i nasilenia się dolegliwości, co w kolejnych miesiącach ciąży jest jeszcze bardziej prawdopodobne ze względu na zwiększający się ciężar ciała dziecka. Aby uniknąć skomplikowanego leczenia warto jak najwcześniej zacząć działać i szybko poczuć ulgę!

Źródła:
 1. Podręczna szkoła rodzenia: Wszystko o ciąży i porodzie Sekrety położnej, która została mamą, Anna Majda, 2015, ISBN: 837859484X, 9788378594840
 2. High-Risk Pregnancy: Management Options, Tom 2 Cambridge medicine, Philip J. Steer, Carl P. Weiner, Bernard Gonik, S. C. Robson, Cambridge University Press, 2017, ISBN: 1108426158, 9781108426152

11 Odpowiedzi do Jak leczyć hemoroidy w ciąży? Nie lekceważ problemu!

 1. oldFashionWay pisze:

  Ja stosowałam trochę babcine metody bo używałam przygotowanych naparów i naturalnych płynów o właściwościach przeciwko żylakom. Trochę pomogło, ale dalej mam jakieś objawy, więc chyba też zacznę roglądać się za jakąś maścią.

  • piotr pisze:

   Babcine, czy nie, ważne, że działają. Choć jak widać nie zawsze aż tak skutecznie. Czasami warto po prostu spróbować czegoś nowego.

 2. Malwina pisze:

  Też miałam hemoroidy w ciąży, natomiast wszelkie objawy ustały zaraz po urodzeniu. Podejrzewam, że powodem ich występowania był ten ucisk naczyń krwionośnych, aczkolwiek nie jestem pewna czy nie powinnam zacząć diagnozować problemu, żeby potem nie było za późno. Miał ktoś może podobny problem?

  • Mateusz pisze:

   To chyba dość powszechny problem u kobiet w ciąży. Moja żona też miała takie problemy. Pomógł nam jeden lekarz i potem było już w porządku.

 3. krysia pisze:

  Słyszałam, że najlepszym rozwiązaniem na żylaki odbytu w ciąży są własnie kremy tak jak napisane jest w artykule i znalazłam nawet jednen preparat i próbuję zdecydować się na zakup. Nazywa się Varosin Forte Max. Ktoś może testował?

  • justyna1023 pisze:

   Tak, ja probówałam i bardzo skutecznie to działa. U mnie poprawę zauważyłam już po 1,5 tygodnia. Potem objawy zniknęły i do dziś nie wróciły. Mogę śmiało polecić.

 4. Ela pisze:

  Jestem w 7 miesiącu i zaczęły mnie od kilkunastu dni strasznie męczyć hemoroidy, nie wiem co z tym zrobic

  • Jola pisze:

   Nie ma co czekać, lepiej od razu umów się na wizytę u lekarza. W międzyczasie możesz spróbować smarować jakąś maścią

 5. Ela pisze:

  A jaką maść polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − dwadzieścia jeden =