Jak zapobiegać hemoroidom? Praktyczne porady

 

lekarz mi podpowiedział jak zapobiegać hemoroidom

Choć hemoroidy można wyleczyć, sam proces dochodzenia do zdrowia jest długi, a dolegliwość na tyle bolesna i niekomfortowa, że dobrze jest pomyśleć o tym, jak jej uniknąć. Zapobieganie hemoroidom jest możliwe, a cel ten można osiągnąć na kilka sposobów.
Menu strony:

Od czego zacząć zapobieganie hemoroidom?

Zapobieganie hemoroidom warto rozpocząć od zastanowienia się nad tym, co jemy i czy nasze żywienie rzeczywiście zasługuje na uznanie. Dziś możemy już spotkać specjalne diety komponowane tak, aby hemoroidy nie mogły się rozwijać, nie trzeba jednak wcale odwiedzać specjalisty, aby zastosować jedną z nich. Ich podstawowe założenie mówi o tym, że nasze żywienie powinno być zdrowe i odpowiedzialne. W dietach tych nie stroni się też od błonnika, który znany jest między innymi z tego, że pozwala na regulowanie rytmu wypróżnień.

Dziś na rynku nie brakuje błonnika w postaci suplementu diety, specjalne tabletki traktujmy jednak jako ostateczność. Błonnik w swojej naturalnej postaci znajduje się w wielu produktach, w tym między innymi w roślinach strączkowych, produktach zbożowych, owocach oraz warzywach. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z produktami nie tylko zdrowymi, ale również smacznymi, co jest ich dodatkowym atutem.

Jak zapobiegać hemoroidom przez zmianę naszych nawyków?

Równie ważne jak to, co należy jeść, jest to, czego należy unikać. Tu na pierwszy plan wysuwają się napoje gazowane, choć niebezpieczne potrafią być również potrawy tłuste i zbyt obficie przyprawione, a więc takie, o których wiadomo, że mogą powodować zaparcia. Nasz organizm ceni sobie regularność, należy więc unikać sytuacji, w której nie jemy niemal przez cały dzień, a potem jemy łapczywie i „na zapas”.

Za wczasu i z pełną uwagą reaguj na zaparcia!

Zaparcia często przyspieszają rozwój hemoroidów, gdy więc mamy z nimi problemy, powinniśmy docenić znaczenie, jakie ma szybkie reagowanie. Należy jednak pamiętać, że nie każde działanie przynosi oczekiwane przez nas efekty. Jeśli więc zmagamy się z zaparciami, w pierwszej kolejności powinniśmy sięgać po środki przeczyszczające o łagodnym działaniu. Najlepsze są te, które zwiększają objętość stolca oraz zmiękczają go. Nawet tych najłagodniejszych nie należy przy tym nadużywać, aby efekt nie był odwrotny od zamierzonego.

Ruszaj się! Sport to odpowiedź jak zapobiec hemoroidom szybko i skutecznie!

Hemoroidom nie służy siedzący tryb życia, a z takim mamy do czynienia coraz częściej. Nie wolno zatem zapominać o tym, że zapobieganie hemoroidom nie będzie możliwe bez aktywności fizycznej. Ta może mieć jedynie umiarkowany charakter, powinna być jednak systematyczna. Jeśli nie lubimy chodzić na siłownię i biegać, postawmy na spacery, jeśli zaś nie mamy czasu na sporty, starajmy się raz na jakiś czas pojechać do sklepu rowerem.

Pamiętaj o higienie, bo to podstawa jakiejkolwiek prewencji!

Hemoroidy bywają konsekwencją nieprawidłowej higieny odbytu i trudno się temu dziwić, skoro wiedza na ten temat nadal jest ograniczona. Warto więc pamiętać choćby o tym, aby myć jego okolice po każdym wypróżnieniu, używanie delikatnego papieru toaletowego, a nawet letnie kąpiele. Osoby z problemami z hemoroidami mogą dziś zaopatrzyć się także w delikatne żele do mycia okolic odbytu.

Źródła:
  1. Dziki A: Guzki krwawnicze. Rozdział z Proktologia, 2000, pod red Bielecki K, Wydawnictwo Lekarskie PZWL: 120-137
  2. Dolegliwości odbytu, Hans-Georg Knoch, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005
  3. Hemorrhoids: New Insights for the Healthcare Professional: 2013 Edition: ScholarlyBrief, Q. Ashton Acton, PhD, ScholarlyEditions, 2013, ISBN: 1481653040, 9781481653046

Dodaj komentarz