>

Jaki lekarz leczy hemoroidy u dzieci i dorosłych?

jaki lekarz leczy hemoroidy?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to problem który dotyka coraz większą ilość osób. Chociaż kojarzony jest głównie z osobami dorosłymi czy starszymi, to hemoroidy u dzieci również mogą występować, nie tylko jako jednostka chorobowa, ale również jako objawy innych chorób. Zwykle próbujemy radzić sobie z nimi na własną rękę, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Nasilenie choroby może być bardzo niebezpieczne.
Menu strony:

Zatem jaki lekarz wyleczy hemoroidy?

Lekarzem specjalistą zajmującym się leczeniem hemoroidów jest proktolog. Nie każdy jednak przypadek wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego aby dostać się do proktologa potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Lekarz pierwszego kontaktu często skutecznie może pomóc usunąć problemy z hemoroidami w lekkiej postaci, ponieważ zna nasz stan zdrowia i po przeprowadzeniu wywiadu może wyeliminować podstawowe błędy w codziennym życiu które mają wpływ na nasilenie żylaków. Czasami do leczenia może włączyć się dietetyk, jeżeli to zła dieta była główną przyczyną powstawania dolegliwości. Ponieważ problem żylaków związany jest z układem krążenia, często wymagana jest również konsultacja kardiologiczna. Jeżeli jednak hemoroidy są w zaawansowanym stadium lub podstawowe leczenie nie odnosi skutków, należy udać się do proktologa.

Hemoroidy u dzieci – co zrobić, gdy wystąpią one u pociechy?

Niestety problem hemoroidów nie omija także dzieci, co jak wskazuje Portal abc Zdrowia, związane może być z obciążeniami genetycznymi. Warto przed wyborem specjalisty zasięgnąć opinii o nim lub porady znajomych, aby trafić do osoby prawdziwie kompetentnej. Jeżeli hemoroidy są dla nas problemem wstydliwym, a tak jest w większości przypadków, trzeba zastanowić się czy bardziej komfortowo będziemy się czuć gdy badanie przeprowadzać będzie mężczyzna czy kobieta.

Także w przypadku hemoroidów u dzieci należy udać się najpierw do lekarza pediatry lub jeżeli hemoroidy są dużo bardziej drastyczne, warto poszukać proktologa dziecięcego. Zwracając uwagę, aby badanie i leczenie nie sprawiło, że dziecko przeżyje traumę jeżeli trafi na nieodpowiednią osobę.

Jak przygotować się do wizyty u kogoś kto leczy hemoroidy?

przygotowanei do wizyty u proktologa

Przed wizytą u specjalisty należy zadbać o higienę osobistą. Należy także dobrze przygotować się na wywiad lekarski, aby był skuteczny a wdrażane leczenie mogło odnieść dobre skutki. Warto zanotować sobie dotychczasowe sposoby leczenia, jakie były stosowane i ich efekty, informacje kiedy choroba się nasila i wszystkie inne, o czym chcemy poinformować lekarza a możemy zapomnieć podczas wizyty. Przede wszystkim należy mieć pozytywne nastawienie, by badania jakie będzie wykonywał lekarz mogły odbyć się bez komplikacji.

Jak wygląda wizyta u specjalisty? Czego oczekiwać podczas takiego badania?


Podczas wizyty u proktologa mogą zostać zaproponowane i wykonane zabiegi w znieczuleniu miejscowym usuwające część problemu. Czasami jednak może się okazać, że hemoroidy są na tyle zaawansowane, że wymagana jest laseroterapia lub nawet zabieg lub operacja chirurgiczna. Wtedy do leczenia choroby hemoroidalnej włącza się również specjalista chirurg, będący często również proktologiem. Operacje są inwazyjne i łączą się z kilku-kilkunastodniową rekonwalescencją i możliwymi powikłaniami, ale usuwają problem w 95% przypadków.

Jak widać odpowiedź na pytanie kto leczy hemoroidy może być złożona, a leczenie wymagać udziału lekarzy różnych specjalności. Dlatego zanim w ogóle żylaki odbytu nas dotkną, najlepiej jest im przeciwdziałać – dbając o dietę i suplementację oraz stosując odpowiednie żele i maści.

Źródła:
 1. Proktologia praktyczna, Rainer Winkler, Elsevier Urban & Partner, 2013, ISBN: 8376099531, 9788376099538
 2. American Journal of Proctology: Official Publication of the International Academy of Proctology, Tom 28, International Academy of Proctology, The Academy, 1977, Uniwersytet Kalifornijski

13 Odpowiedzi do Jaki lekarz leczy hemoroidy u dzieci i dorosłych?

 1. agata pisze:

  Ja ze swoim dzieckiem poszłam do pediatry i sprawe rozwiązaliśmy bardzo szybko czopkami i maściami.

 2. piotr pisze:

  Pediatra, albo gastrolog raczej nie ma znaczenia, oboje powinni się znać wystarczająco aby pomóc. Oczywiście mówię o dzieciach. Dorośli od razu do gastrologa, albo internisty. Ale zawsze lepiej iść od razu do specjalisty.

 3. kacper pisze:

  A znacie jakieś maści na hemoroidy?

 4. Adam_Raczewski pisze:

  Dorośli jak to na razie objawy to sami powinni spróbować czopkami, jakimiś naparami, czy kąpielami, albo jakimiś maściami.

 5. patrycja pisze:

  Lekarz z tego co pamiętam wykonuje zazwyczaj wstępne badanie, czy oględziny i sprawdza stan hemoroidów. Więc warto być na to przygotowanym przy pierwszej wizycie, bez względu czy mowa o dzieciach, czy dorosłych.

 6. Lemi pisze:

  Dlatego trzeba się brać za leczenie już na początku, żeby nie doprowadzić do takiego stanu gdzie trzeba operować chirurgicznie

 7. Kamilla pisze:

  Bardzo się wstydzę wizyty u lekarza, czy to na pewno koniczne, jeśli będę brała czopki to nie przejdzie samo?

  • Grzegorz W. pisze:

   Nie ma się co wstydzić, hemoroidy to częsty problem i wszystkich może dotyczyć. Nie warto tez ryzykować, że samo przejdzie bo może być jeszcze gorzej

 8. Hela pisze:

  A jakie środki możecie polecić? Nie mogę się zdecydować co będzie lepsze czopki czy maść?

  • Alina Koszeska pisze:

   Wszystkie pewnie przyniosą jakiś efekt. Ja używam maści Varosin i bardzo sobie cenie, efekty zauważalne już po kilku dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ dziewięć = 1