Czy to są hemoroidy? Objawy, które warto wypatrywać

 

chyba mam hemoroidy objawy na nie wskazują

Walka z hemoroidami jest tym skuteczniejsza, im szybciej zostaną one rozpoznane. Aby jednak było to możliwe, chory musi prawidłowo zinterpretować ich objawy i uświadomić sobie, że skuteczne leczenie nie jest możliwe bez wizyty w gabinecie lekarskim.

Menu strony:

Początek przygody z hemoroidami – objawy, które powinny nam zapalić czerwoną lampkę

Aby zrozumieć, czym charakteryzują się objawy hemoroidów, należy mieć świadomość tego, co jest istota problemu. Warto więc pamiętać, że mówiąc o hemoroidach mamy na myśli aż trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne, które w umiarkowany sposób są wypełnione krwią. To właśnie one uszczelniają odbyt, a my możemy w pełni kontrolować nie tylko oddawanie stolca, ale i gazów. Problem pojawia się zatem dopiero wówczas, gdy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia krwią. To właśnie wtedy naczynia żylne powiększają się i zaczynają być określane mianem hemoroidów. Dzieli się je na wewnętrzne i zewnętrzne, a objawy choroby są uzależnione od tego, jak poważne jest ich przekrwienie.


Jakie są najbardziej popularne i typowe objawy hemoroidów?

Najbardziej klasycznym objawem hemoroidów jest krwawienie z odbytu. Jest to również ten objaw, który nie tylko alarmuje chorych, ale i skłania ich do intensyfikacji wysiłków skierowanych na poszukiwanie rozwiązania problemu. Jeśli mamy do czynienia z zaparciami, zwykle pojawia się krwawienie świeżą krwią, nawet regularne wypróżnienia odbywają się jednak z udziałem skrzepów krwi, zwykle ciemnowiśniowej lub w smolistym kolorze. Przy intensywnym krwawieniu pojawiają się też ślady na muszli klozetowej. Brak zainteresowania tym objawem prowadzi przy tym nie tylko do dalszego rozwoju hemoroidów, ale i do niedokrwistości mającej wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Jakie są objawy hemoroidów w mniej rozpoznawalnej formie?

Krwawienie z odbytu jest najbardziej charakterystycznym objawem hemoroidów, z całą pewnością jednak nie jest to jedyny sygnał wysyłany przez organizm. Alarmować powinno również uczucie, że nie doszło do pełnego wypróżnienia, wrażenie świądu i pieczenia pojawiające się w okolicy odbytu, wyciek śluzu oraz ból i uczucie dyskomfortu pojawiające się podczas wypróżnienia. Gdy mamy do czynienia z hemoroidami wewnętrznymi, w trakcie parcia na stolec mogą one samoistnie wypadać na zewnątrz i cofać się.

W przypadku zaawansowanego stadium choroby może okazać się, że do samoistnego cofania się dochodzi coraz rzadziej. A tym samym to pacjent musi odprowadzać je do środka. Obecność hemoroidów po zewnętrznej stronie odbytu wiąże się przy tym z ich dużą bolesnością.


Jak łagodzić objawy hemoroidów, które zaczęła nam już doskwierać?

Przynajmniej częściowo objawy hemoroidów można łagodzić samemu. Należy jednak pamiętać o tym, że rozwiązanie to jest skuteczne przede wszystkim wówczas, gdy znajdują się one w pierwszych fazach swojego rozwoju. Osobom zmagającym się z tym problemem zaleca się ciepłe kąpielą i okładanie okolic odbytu kostkami lodu. To powinno zniwelować swąd i pieczenie. W późniejszych fazach choroby pomocna okazuje się jednak przede wszystkim terapia zaproponowana przez lekarz. Nieleczona choroba prowadzi do nasilania się jej objawów.

Źródła:
  1. Godeberge P. Hemoroidy. Atlas chorób guzków krwawniczych, SPG, Gdańsk 2004
  2. Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej, Małgorzata Kołodziejczak, Oddział Chirurgii z Pododdziałem Proktologii, Szpital Solec NZOZ, Medycyna Rodzinna 1/2011, s. 7-11 – http://www.czytelniamedyczna.pl/3695,zachowawcze-leczenie-choroby-hemoroidalnej.html

Dodaj komentarz