>

Hemoroidy – przyczyny i czynniki ich powstawania

hemoroidy przyczyny mają w wielu nawykach

Hemoroidy, rzadziej określane w potocznym języku guzkami krwawniczymi, to naturalny element budowy odbytu. Kształtem przypominają poduszki, wypełnione krwią, a ich zadaniem- we współpracy z mięśniami zwieracza- jest kontrolowanie wydalania kału. Dopiero nieprawidłowości pojawiające się w funkcjonowaniu tej struktury, prowadzą do problemów i charakterystycznych objawów. Impuls daje sygnał hemoroidom (impuls odczuwany jest przez człowieka jako parcie), do opróżnienia się z krwi, co jest ich naturalnym zadaniem wspomagającym wydalanie kału. Problem pojawia się wtedy, gdy guzki krwawnicze rozciągają się nadmiernie i nie mogą oddać całej w nich zawartej krwi. Zalegająca w hemoroidach krew prowadzi do stanów zapalnych guzków oraz tkanek odbytu, co znane jest pod nazwą choroby hemoroidalnej, czyli żylaków odbytu.
Menu strony:

Jakie przyczyny hemoroidów rozróżniamy?

Powstawanie żylaków odbytu zależne jest od zróżnicowanych czynników wśród których wymienia się najczęściej: siedzący tryb życia oraz brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ powoduje to nieprawidłowości w krążeniu krwi, a tym samym zaburzenia ciśnienia w okolicach odbytu. Z tego powodu grupę ryzyka stanowią zawodowi kierowcy, pracownicy biurowi, informatycy czy pasjonaci jazdy konno. Badania wskazują, że nieprawidłowa dieta odgrywa duże znaczenie w rozwoju choroby hemoroidalnej. Przede wszystkim posiłki ubogie w błonnik i niedostarczające odpowiedniego nawodnienia, nie wspomagają perystaltyki jelit. To zmusza je do wzmożonej pracy, która skutkuje rozciągnięciem się błony śluzowej jelit.

Genetyczne przyczyny powstawania hemoroidów

Wiele badań wskazuje na predyspozycje genetyczne do dziedziczenia żylaków odbytu. Natomiast pewnym jest, że nieprawidłowe zachowania mogą przyspieszyć lub wywołać hemoroidy. W grupie ryzyka, oprócz osób preferujących lub zmuszonych do siedzącego trybu życia ze względu na pracę zawodową lub pasję, znajdują się też ludzie starsi, zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia. Przyczyną tego zjawiska jest obniżona zdolność perystaltyczna jelit, która zmusza je do zwiększonej pracy. Poza tym osoby otyłe, ludzie stosujący środki przeczyszczające, z problemami gastrycznymi (biegunki), pary uprawiające seks analny oraz pacjenci po operacjach odbytu.

Od czego powstają hemoroidy w ciąży? Czy to przez hormony?

Hemoroidy w ciąży to stosunkowo częste zjawisko. Ten okres w życiu kobiety, to czas wielkich zmian dla organizmu, w tym hormonalnych, które wpływają na powstawanie żylaków odbytu. Poza tym płód może uciskać układ żylny, co powoduje zaburzenia w pracy jelit, skutkujące hemoroidami. Jeśli te zaburzenia nie powstały w czasie trwania ciąży, istnieje jeszcze ryzyko, że na skutek silnego parcia podczas porodu guzki zwiększają swoją objętość.

Podsumowując – hemoroidy przyczyny mają w strukturze naszego organizmu

Jak wyjaśniono wyżej, hemoroidy to naturalna struktura naszego organizmu, która może rozwinąć się w żylaki odbytu. Te stanowią już stan chorobowy. Od czego powstają hemoroidy, poza uwarunkowaniami genetycznymi, zależy w głównej mierze od sposobu życia jakie prowadzimy. Im zdrowsza, dieta i większa aktywność fizyczna, tym szanse na chorobę mniejsze.

Źródła:
 1. Arulani A., Capello G.: Diagnosis and current treatment of haemorrhoidal disease. Angiology, 1994, 45, 560-565
 2. Ocena wiedzy pacjentów na temat profilaktyki choroby hemoroidalnej, Patrycja Katarzyna Paszko, Elżbieta Krajewska-Kułak, Jolanta Lewko, NZOZ Humana Medica Omeda w Białymstoku, Zakład Zintegrowanej Opieki Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydawnictwo Medyczne Via Medica – https://journals.viamedica.pl/problemy_pielegniarstwa/article/viewFile/23131/18357

12 Odpowiedzi do Hemoroidy – przyczyny i czynniki ich powstawania

 1. krzysztof pisze:

  Ja miałem hemoroidy ale jakoś z czopkami szybko poszło, nawet nie zaczęło mi naprawdę dokuczać. W zasadzie to nie wiem czy było to podłoże genetyczne, czy nie, ale w domu miałem już kilka przypadków, więc może miało to jakiś związek.

 2. PawełStrzelczyk pisze:

  Moja żona miała hemoroidy w ciąży, ale jakoś objawy ustały zaraz po niej. Czy powinniśmy mimo wszystko sprawdzić w jakiś sposób, czy nie powstały jakieś żylaki?

  • jakub2701 pisze:

   Raczej tak, zawsze warto sprawdzić, po co żona ma się męczyć za kilka lat przy jakichś nawrotach objawów, nie ma na co czekać.

  • kaska pisze:

   Może warto byłoby stosować profilaktycznie żel przeciw żylakom. Mi lekarz rok temu przepisał Varosin Forte Max. W trakcie ciąży miałam żylaki nóg i wstępne objawy hemoroidów, które to właśnie również przestały mi dokuczać po urodzeniu. Ale według lekarza lepiej było stosować preparat przez jakiś czas i miec pewność, że żylaki odbuytu się nie pojawią.

 3. pawello1968 pisze:

  Ja narobiłem sobie hemoroidów chyba od długich godzin spędzonych w samochodzie. Mam pracę terenową, więc dzennie potrafię zrobić do 1000 km na siedząco jeżeli jest to konieczne a lot samolotem nie wchodzi w opcję. Mnie niestety musieli leczyć już operacyjnie, bo po prostu lekarz stwierdził, że szkoda czasu i nie ma co ryzykować jakimiś alternatywnymi metodami.

 4. Andzej pisze:

  Ja się krępowałem i nie poszedłem do lekarza, a teraz czeka mnie operacja. Polecam jednak się przełamać i pójść na leczenie póki czas

 5. Jacek pisze:

  Jak myślicie lepsze są czopki czy maści?

 6. Wojtek pisze:

  Pić dużo wody, uprawiać sport, zdrowo się odżywiać i nie będzie problemu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− jeden = 1