Jakie są objawy hemoroidów, które powinny zapalić czerwoną lampkę?

Walka z hemoroidami jest tym skuteczniejsza, im szybciej zostaną one rozpoznane. Aby jednak było to możliwe, chory musi prawidłowo zinterpretować ich objawy i uświadomić sobie, że skuteczne leczenie nie jest możliwe bez wizyty w gabinecie lekarskim.

Na czym polega problem z hemoroidami?

Aby zrozumieć, czym charakteryzują się objawy hemoroidów, należy mieć świadomość tego, co jest istota problemu. Warto więc pamiętać, że mówiąc o hemoroidach mamy na myśli aż trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne, które w umiarkowany sposób są wypełnione krwią. To właśnie one uszczelniają odbyt, a my możemy w pełni kontrolować nie tylko oddawanie stolca, ale i gazów. Problem pojawia się zatem dopiero wówczas, gdy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia krwią. To właśnie wtedy naczynia żylne powiększają się i zaczynają być określane mianem hemoroidów. Dzieli się je na wewnętrzne i zewnętrzne, a objawy choroby są uzależnione od tego, jak poważne jest ich przekrwienie.

Najbardziej typowe objawy hemoroidów

Najbardziej klasycznym objawem hemoroidów jest krwawienie z odbytu. Jest to również ten objaw, który nie tylko alarmuje chorych, ale i skłania ich do intensyfikacji wysiłków skierowanych na poszukiwanie rozwiązania problemu. Jeśli mamy do czynienia z zaparciami, zwykle pojawia się krwawienie świeżą krwią, nawet regularne wypróżnienia odbywają się jednak z udziałem skrzepów krwi, zwykle ciemnowiśniowej lub w smolistym kolorze. Przy intensywnym krwawieniu pojawiają się też ślady na muszli klozetowej. Brak zainteresowania tym objawem prowadzi przy tym nie tylko do dalszego rozwoju hemoroidów, ale i do niedokrwistości mającej wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Inne objawy hemoroidów

Krwawienie z odbytu jest najbardziej charakterystycznym objawem hemoroidów, z całą pewnością jednak nie jest to jedyny sygnał wysyłany przez organizm. Alarmować powinno zatem również uczucie, że nie doszło do całkowitego wypróżnienia, wrażenie świądu i pieczenia pojawiające się w okolicy odbytu, wyciek śluzu oraz ból i uczucie dyskomfortu pojawiające się podczas wypróżnienia. Gdy mamy do czynienia z hemoroidami wewnętrznymi, w trakcie parcia na stolec mogą one samoistnie wypadać na zewnątrz i cofać się. W przypadku zaawansowanego stadium choroby może okazać się, że do samoistnego cofania się dochodzi coraz rzadziej. A tym samym to pacjent musi odprowadzać je do środka. Obecność hemoroidów po zewnętrznej stronie odbytu wiąże się przy tym z ich dużą bolesnością.

Jak łagodzić objawy hemoroidów?

Przynajmniej częściowo objawy hemoroidów można łagodzić samemu. Należy jednak pamiętać o tym, że rozwiązanie to jest skuteczne przede wszystkim wówczas, gdy znajdują się one w pierwszych fazach swojego rozwoju. Osobom zmagającym się z tym problemem zaleca się ciepłe kąpielą i okładanie okolic odbytu kostkami lodu. To powinno zniwelować swąd i pieczenie. W późniejszych fazach choroby pomocna okazuje się jednak przede wszystkim terapia zaproponowana przez lekarz. Nieleczona choroba prowadzi do nasilania się jej objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *